theme
wave diafragma caya
Koupit diafragmu Caya online

koupit Caya diafragmu Do obchodu

Úspešná historie vývoje:
Tvarovaná diafragma Caya®

Lékař C. Haase, alias Wilhelm Mensinga, ze severního Německa mohl v roce 1885 jen stěží předpokládat, že jeho vynález tzv. okluzivního pesaru, jak se první pesar nazýval, zažije na počátku 21. století svou renesanci. Od roku 1920 do roku 1960 byly pesary jednou z nejdůležitějších antikoncepčních metod v USA. V posledním desetiletí pak v rámci výzkumu nové nehormonální antikoncepce navrhla americká nezisková organizace PATH ve spolupráci s výzkumným ústavem CONRAD (www.conrad.org) nový typ pesaru.

Pod pracovním názvem SILCS (antikoncepční pomůcky jednotné velikosti) se tato pomůcka dále vylepšovala a pro její výrobu se použily nové materiály, které zaručují stálý tvar a dobré vlastnosti.

Kruhový tvar klasické diafragmy nahradil anatomicky vhodnější ovál, místo kovové pružiny se použil dostatečně pevný nylonu. Silikonová membrána je lehká (váží jen 4 g) a snadno se ohýbá a vkládá.

Vědeckou záštitu nad tímto výzkumem převzal výzkumný ústav CONRAD. Vůbec poprvé vznikly snímky zavedeného pesaru pomocí magnetické rezonance MRI. Řešila se otázka přizpůsobení velikosti diafragmy. Zjistilo se, že v případě SILCS to není nutné a že její tvar vyhovuje většině žen.

Antikoncepční pesary, včetně tvarované diafragmy Caya, se s oblibou používají v různých zemích, osvědčily se i na Tchaj-wanu či v Jihoafrické republice, kde byla tato metoda do té doby neznámá. Projekt SILCS byl předběžně ukončený bezpečnostní studií1 zahrnující 450 párů na celkem 10 pracovištích napříč USA. Výsledky této studie budou zveřejněné v dohledné době.

Nadace zodpovědná za patentování a další výzkum SILCS ustavila v roce 2010 partnera pro výrobu a registraci výrobku v Evropě a USA, německou firmu KESSEL Personal Healthcare. Tato firma působí v oblasti marketingu bariérových kontracepčních metod od roku 1987. Díky ní se tvarovaná diafragma Caya posunula z fáze výzkumu a vývoje a byla uvedena na trh. Společnost KESSEL Personal Healthcare je držitelem certifikace ISO-13485, čímž se kvalifikovala pro výrobu zdravotních pomůcek.

Tvarovaná diafragma Caya se vyrábí v Německu. V březnu 2013 tato pomůcka získala certifikát CE a v září 2014 ji schválila americká FDA. Na trh je uvedena v řadě evropských zemí i v zámoří ve spolupráci s distribučními partnery.


Tvarovaná diafragma Caya patří do skupiny lékařských pesarů. Lékařské pesary jsou pomůcky, které se zavádějí do pochvy ze zdravotních nebo antikoncepčních důvodů.

Zdravotní pesary

působí neinvazivní cestou (není třeba operovat) proti poklesu dělohy a nežádoucím účinkům, které jsou s tím spojené - bolest, tlak na močový měchýř apod.

Hledáte zdravotní pesary?

www.pesary.cz

Antikoncepční pesary

mechanicky brání průniku spermií do dělohy a oplodnění vajíčka. Antikoncepční pesary dělíme na poševní diafragmy a cervikální kloboučky.
  • Kruhové poševní diafragmy se rozpírají napříč pochvou a jejich přesnou velikost musí měřit gynekolog sadou měřících kroužků. Průměry kruhových diafragem se liší po pěti milimetrech od vel. 55 mm do vel. 90 mm (např. Milex).
  • Tvarovaná diafragma je speciálním druhem poševní diafragmy, který se rovněž rozpírá napříč pochvou, svým tvarem však vyhovuje naprosté většině žen a vyrábí se jen v jedné velikosti (Caya).
  • Cervikální klobouček se nasazuje na děložní čípek. Čípek na rozdíl od pochvy nemá tak variabilní velikost, proto si velikost cervikálního pesaru FemCap může určit žena sama. Cervikální klobouček vyplňuje celou zadní část pochvy (FemCap).

1 Schwartz et al.